KÜTÜPHANELER

Rami Kütüphanesi, sahip olduğu Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ile aileler ve çocuklar için çeşitli aktiviteler ve geniş bir koleksiyon sunmaktadır. 0-3 yaş arası bebek ve 3-6 yaş arası çocuklar için hizmet veren kütüphanede çocukların okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacak özel koleksiyonlar bulunmaktadır.

Rami Kütüphanesi, 0-3 Yaş Bölümü ile bebeklikten itibaren okul öncesi süreçte çocukların erken okuryazarlık becerilerini geliştirmelerine ve ömür boyu sürecek bir okuma sevgisi kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

çocuklar tuval üstüne resim yapmakta

Rami Kütüphanesi, Bebek ve Çocuk Kütüphanesi’nin 3-6 Yaş Bölümü’nde çocukları geniş bir kitap koleksiyonuyla buluşturmaktadır.

Ortaokul ve lise öğrencilerine özel tasarlanmış Gençlik Kütüphanesi, öğrencilerin öğrenim yaşamında ihtiyaç duyabileceği kaynaklardan oluşan özel koleksiyonu ve rahat çalışma ortamıyla okul yaşamı ve sınav süreçlerinde gençlere destek vermektedir.

Lisans ve lisansüstü (yüksek lisans-doktora) öğrencilerinin, akademisyenlerin, araştırmacıların başta olmak üzere tüm yetişkin kullanıcıların kaynak ihtiyaçlarına yanıt veren Yetişkin Kütüphanesi haftanın her günü 24 saat açık olan okuma ve çalışma salonlarıyla rahat ve konforlu bir çalışma ortamı sunmaktadır.

kütüphane alanı

Rami Kütüphanesi, dünyanın önde gelen kütüphanelerinde uygulanan ve kaynakları temalarına göre sınıflandıran Dewey Onlu Sınıflama Sistemi’ne göre düzenlenmiş 10 ayrı İhtisas Kütüphanesine sahiptir.

dinlenme alanları

Atatürk İhtisas Kütüphanesi koleksiyonu; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun, başta Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Türk dili ve kültürüyle ilgili eserleri ile bu konularda yurt içinde ve yurt dışında yayımlanan binlerce eserden oluşmakta ve her geçen gün genişlemeye devam etmektedir.

Kadim bilginin yeni araştırmalarda kullanılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlayan Yazma Eserler Kütüphanesi, el yazması eserleri okuyucular ve araştırmacılarla buluşturmaktadır.

Rami Kütüphanesi bünyesinde kurulan Şifahane’de kütüphane envanterine kayıtlı el yazmalarının ve nadir matbu eserlerin onarımları gerçekleştirilmektedir. Kitapların bozulma durumu kütüphane bünyesindeki laboratuvarda yapılan çalışmalarla incelenip tespit edilerek en az müdahale ile restorasyon çalışması uzmanlar tarafından özenle tamamlanmaktadır.

Kütüphane Konumu

Rami Kışla Müdürlüğü, Yeni Rami Mahallesi,
Rami Kışla Caddesi, No. 98/1 Eyüpsultan / İstanbul
0 (212) 934 38 55