Rami Kütüphanesi
Rami Kütüphanesi
Eser Adı
İstanbul Rami Kütüphanesi

Rami Kışlası,
Rami Kütüphanesi'ne dönüştü.

İstanbul, En Büyük
Yaşayan Kütüphanesine Kavuştu!

Yaşayan Mekan

24 Saat Yaşayan Kütüphane

Yaşayan Mekan

Etkinliklerle Yaşayan Bir Mekan

Rami Kütüphanesi'nde Bu Hafta

Tarihçe

Rami Kütüphanesi Tarihçe

Geçmişi 18. yüzyılın ortasına dek uzanan Rami Kışlası aslına uygun restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa çalışmalarının ardından Türkiye’nin ve İstanbul’un bilgiye açılan penceresi Rami Kütüphanesi olarak yeniden hayat buldu.

250 Yıllık Tarih Geleceğe Kaynaklık Ediyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülen restorasyon, renovasyon ve yeniden inşaçalışmalarının ardından tarihî Rami Kışlası İstanbul’un en büyük yaşayan kütüphanesi olmaya hazır.

250 yıllık tarihinin ihtişamını taşıyan; geçmişin tanığı, geleceğin kaynağı Rami Kütüphanesi, bireysel ve grup okuma salonları, etkinlik alanları, atölye mekanları, engelli bireylere uygun hazırlanan engelli merkezi ile söyleşi, seminer ve sergileme gibi farklı kullanım olanaklarına sahip büyük bir kampüs olarak tasarlandı.

Çocuklardan gençlere, üniversite öğrencilerinden akademisyenlere kadar herkese hitap eden bir kamusal alan olan kampüste 7/24 açık kütüphane günün her saati okuyucu ve araştırmacılara hizmet vermektedir.

Rami Kütüphanesi Hakkında

Nitelikli Kitap Çeşitliliği

Rami Kütüphanesi sahip olduğu çeşitli basılı ve yazma eser koleksiyonlarıyla, farklı ilgi alanlarına sahip her yaştan okuyucuya hizmet vermektedir.

Rami Kütüphanesi Hakkında

4200 Kişilik Oturma Kapasitesi

Rami Kütüphanesi 4200 kişilik oturma kapasitesiyle İstanbul’un en büyük oturma kapasitesine sahip kütüphanesidir.

Rami Kütüphanesi Hakkında

36.000 m² Kapalı Alan

Rami Kütüphanesi 36.000 m²’lik bir alana yayılmaktadır.

Rami Kütüphanesi Hakkında

51.000 m² Yeşil Alan

51 bin m²’lik yeşil alana sahip Rami Kütüphanesi dünyanın en büyük kapalı peyzaj alanına sahip kütüphanesidir.

Sürdürülebilir Kütüphane Tasarımı

Türkiye’nin ilk Biosphere Sürdürülebilir Müze Sertifikası’na sahip yapısı olan Rami Kütüphanesi, restorasyon tekniklerinden altyapı sistemlerine, yerel kültürel yaşamı destekleyen yapısından gelecek nesillere taşıdığı kadim kaynak ve bilgilere ve İstanbul halkına sunduğu yeni bir yeşil yaşam alanına kadar her yönüyle sürdürülebilirlik prensiplerine tam uyumludur.