Rami Kütüphanesi
Rami Kütüphanesi
Eser Adı
İstanbul Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi'nin Sürdürülebilir Yolculuğu

biyosfer

Türkiye’nin ilk Biosphere Sürdürülebilir Müze Sertifikası’na sahip yapısı olan Rami Kütüphanesi, restorasyon tekniklerinden altyapı sistemlerine, yerel kültürel yaşamı destekleyen yapısından gelecek nesillere taşıdığı kadim kaynak ve bilgilere ve İstanbul halkına sunduğu yeni bir yeşil yaşam alanına kadar her yönüyle sürdürülebilirlik prensiplerine tam uyumludur.

Titizlikle yürütülen restorasyon sürecinde, yapının zaman içinde tahrip olmuş bölümleri, aslına uygun doğal ve yerel malzeme ve özel tekniklerle yeniden inşa edilmiş, tarihî bina, özgün yapısı korunarak günümüze ve geleceğe kazandırılmıştır. Ayrıca, su kalite, atık yönetimi, sürdürülebilir altyapı ve enerji verimliliği sistemleri hayata geçirilerek sürdürülebilir mimari için gereken tüm adımlar atılmıştır.

51.000 metrekarelik kapalı peyzaj alanı ile İstanbul halkına nefes aldıracak yepyeni bir yeşil alan sunan Rami Kütüphanesi, ağaçlarla çevrili 1000 metrekarelik bir yapay gölete de sahiptir. Özel yürüyüş ve bisiklet yolları ile çevrili kütüphane bahçesinde yer alan sergileme alanları ve amfilerle kullanıcı ve ziyaretçiler doğa, kültür ve sanatla zenginleşmiş yepyeni deneyimlerle buluşmaktadır.

Kütüphanenin bilimsel çalışmalarla kitap restorasyonunu gerçekleştiren biyoloji ve kimya laboratuvarları, Şifahane ve arşiv bölümleri ise kadim bilginin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlamaktadır.

Yıl boyu sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan kütüphane, İstanbul’da yeni bir yaşam kültürünün oluşmasına da katkıda bulunmaktadır.